Concurs Lb. Romana
Motto:
Traditie si performanta

O școală pentru viitorul comunității!

Bun venit!

Fondat în 1920, Colegiul Tehnic de Cai Ferate “Unirea” este o scoala mare cu traditie, ce ofera un curriculum liceal pentru profilul Tehnic, Servicii si Teoretic, copiilor cu vârste între 14 si 19 ani. Elevii nostri ating standarde de competente profesionale si academice foarte înalte. Oferim de asemenea, un program extracurricular atragator. Colegiul Tehnic de Cai Ferate “Unirea” din Pascani este si doreste sa ramâna cea mai prestigioasa institutie de învatamânt tehnic si economic preuniversitar din judetul Iasi (exclusiv municipiul Iasi) si sa se califice printre primele colegii tehnice din România, prin continutul si modernitatea procesului de învatamânt, implicarea în raporturi de parteneriat cu mediul economic si social din comunitate.

Oferta Educațională

Imprimare

Premiul I la concursul literar "Cezar Petrescu" pentru Colegiul Unirea.

     În fiecare an, în prima decadă a lunii decembrie, profesori şi elevi de la Colegiul Tehnic C.F. “Unirea” parcurg un traseu de suflet către ţinuturi de legendă, dar, în egală măsură, încărcate şi de nemuritoare pagini de literatură. Este vorba despre ţinutul Hârlăului, unde, pe data de 7 decembrie 2017, un echipaj constituit din doi elevi din clasele a XI-a, a participat la Concursul literar "Cezar Petrescu”, ediţia a XII-a. Toţi concurenţii au fost bine pregătiţi, însă cei doi elevi ai Colegiului Tehnic de Căi Ferate "Unirea” au înregistrat o performanţă deosebită, obţinând PREMIUL I. Elevii au fost răsplătiţi cu diplome şi cărţi. Instituţia de învăţământ care a găzduit manifestarea a fost Colegiul Naţional ,,Ştefan cel Mare” din Hârlău. Cei doi elevi ai colegiului nostru au fost Puiu Cornelia – Alexandra şi Curcă - Costan George Costel, aceştia făcând dovada faptului că opera prozatorului Cezar Petrescu rămâne de interes pentru tineri. Echipajul a fost coordonat de doamna profesor Isac Adina – Maria, care a fost şi membru în comisia de jurizare, dar şi profesor însoţitor. Felicitări pentru că ne-ați făcut mândri și de această dată!

Articol de pe pagina de Facebook a școlii:

Premiul I la concursul literar "Cezar Petrescu" pentru Colegiul Unirea


 

Sondaj de opinii

Imi place Colegiul Tehnic CF "Unirea" Pascani
 

Facebook
Colegiul Tehnic de Cai Ferate "Unirea" 2018